سبک زندگی

بهترین روش شستشوی شال و روسری بدون کمترین آسیب

بهترین روش شستشوی شال و روسری

روسری و شال به عنوان یکی از پوشش‌های محبوب خانم‌ها با وجود کیفیت خوب، حساسیت بالایی داشته و نیاز به مراقبت‌های ویژه‌ای دارند تا عمر آنها بیشتر شود.هر جنسی شستشوی مخصوص به خود را دارد و اگر از روش های غیراصولی و نامناسب برای انواع شال ها و روسری ها استفاده کنیم، نتیجه حاصله چندان جالب نخواهد بود؛ چه بسا که شال یا روسری مان با شستشوی غلط دچار مشکل شود، به گونه ای که نتوان راه حلی برای ترمیم مجدد آن یافت.

شست‌وشو شال و روسری باید با دست انجام شود. بیشتر خانم‌ها به دلیل نداشتن فرصت و بی‌توجهی، شال و روسری‌ها را با مابقی لباس‌ها داخل ماشین لباسشویی میندازند که واقعاً اشتباه بوده و به بافت شال و روسری آسیب می‌رساند.

پس قبل از هر اقدامی لطفا بهش دقت کنید.

پس قبل از هر اقدامی لطفا بهش دقت کنید.

در شست‌وشو با دست هم نکاتی باید رعایت شود پس وقتی قصد دارید شال و روسری‌ها را بشورید این نکات فراموش نشود:

قبل از هر نکته ایی باید بگم که شال و روسری معمولا یک برچسبی (لیبیل) دارد که اطلاعات مهم مثل جنس، حرارت آب برای شستشو، درصد نخ و نایلونش، تنظیم حرارت اتو و غیره مشخص شدهاست. پس قبل از هر اقدامی لطفا بهش دقت کنید.پس با ستین همراه باشید تا از روش‌های نگهداری شال و روسری، بهترین نحوه شستشو، آبکشی و اتو کشی شال و روسری مطلع شوید.

شستشوی شال و روسری

حرارت آب:

برای شستن شال و روسری حرارت آب مورد استفاده اهمیت بالایی دارد، شال و روسری را با آب گرم نشورید.هر چه حرارت آب بیشتر باشد عمر شال و روسری کمتر میشود. آب گرم به الیاف شال و روسری آسیب زیادی می‌رساند و عمر آن را کم می‌کند. بهترین دمای آب، دمای معمولی (شیر آب) است و اگر کمی متمایل به سرد باشد بهتر است.

مایع شستشو:

برای شستشو شال و روسری از مایع لباسشویی، شامپو بچه و شامپو می‌توانید استفاده کنید. برای شست‌وشو بهتر است مایع‌هایی را استفاده کرد که آنزیم کمتری دارند، حتی اگر تصور می‌کنید ممکن است رنگ شال یا روسری‌تان از بین برود، روسری را می‌توانید چندین بار با آب خالی بشویید.

پاک کردن لکه:

اگر شال یا روسری لکه‌ای مثل سس یا روغن که کمی سخت‌تر پاک می‌شوند، داشت، دقیقاً محل لکه را صابون بزنید و به آرامی با نوک انگشت ماساژ دهید تا لکه از بین برود. بعد از آن فقط روسری را داخل مایع تکان دهید. نکته مهم بعدی در شست و شو با دست این است که به هیچ وجه شال یا روسری‌تان را چنگ نزنید.

برای شستشو شال و روسری از مایع لباسشویی، شامپو بچه و شامپو می‌توانید استفاده کنید.

برای شستشو شال و روسری از مایع لباسشویی، شامپو بچه و شامپو می‌توانید استفاده کنید.

آب‌کشی شال و روسری:

برای آب‌کشی هم مایع لگن رو خالی کنید و فقط داخلش آب بریزید، شیر آب رو هم باز بزارید و با تکان دادن شال و روسری سعی کنید آب‌کشی کنید. (خانم‌های محترم یادتان باشد در مصرف آب هم صرفه‌جویی کنید) بعد از آب کشی، با گذاشتن شال یا روسری در یک سبد آب اضافی آن خارج می‌شود، شال و روسری رو چند بار تکان بدهید تا صاف شود البته در مورد شال و روسری‌های بافت نباید این کار رو انجام بدید. برای گرفتن آب اضافی شال و روسری، آن را هرگز نچلانید.

 قبل از خشک شدن اتوکشی نکنید:

قبل از اتو کشی انواع روسری و شال، ابتدا اجازه دهید تا آن ها به طور کامل خشک شوند. سپس آن ها را اتو بزنید؛ چرا که خیس بودن شال و روسری، آن ها را به نازک ترین حالت خود در می آورد و با اتو کشیدن قسمتی از آن ها نیز تحلیل می رود.

روش‌های نگهداری شال و روسری

خشک کردن شال و روسری:

شال و روسری از هر نوع جنسی که باشد بهتر است برای خشک شدن در یک جای مسطح پهن شود و یا آن را روی یک حوله تمیز قرار دهید تا رطوبت گرفته شود. آویزان کردن شال و روسری ممکن است باعث کج شدن و چروک شدن شال و روسری بعد از خشک شدن شود. برای خشک شدن شال و روسری نور مستقیم آفتاب، دستگاه خشک کن اتوماتیک، شوفاژ یا بخاری مناسب نیستند و بهتر است دور از نور آفتاب و در مجاورت هوا خشک شوند.

برای خشک کردن روسری‌های ابریشمی بهتر است آن را مابین دو حوله خشک قرار دهید و بعد از گرفته شدن آب اضافه آن، روسری را در سطحی صاف پهن کنید.بعد از مرحله آبکشی شال و روسری را روی یک سطح صاف و تمیز قرار دهید. در مدت زمان کوتاهی خشک می شود دقت کنید که در معرض تابش مستقیم نور آفتاب قرار ندهید.

برای خشک شدن در یک جای مسطح پهن شود و یا آن را روی یک حوله تمیز قرار دهید

برای خشک شدن در یک جای مسطح پهن شود و یا آن را روی یک حوله تمیز قرار دهید

اتو کردن شال و روسری:

برای اتو کردن شال و روسری‌ها که جنس حساسی دارند باید از کمترین دمای اتو استفاده شود. سعی کنید هیچ‌وقت اتو را مستقیم روی شال و روسری قرار ندهید می‌توان از محافظ های اتو که در بازار هست استفاده کرد و یا اینکه یک پارچه ترجیحا با رنگ سفید روی شال یا روسری پهن کنید. درجه حرارت اتو رو دقیقا با لیبیلی که روی شال و روسری درج شده چک کنید.

از بین بردن بو یا لکه روسری و شال:

برای از بین بردن بو یا لکه‌های روی شال و روسری می‌توانید از جوش شیرین استفاده کنید.در یک لگن سرکه سفید و جوش شیرین را حل کنید. سپس لباس‌ها را چهار ساعت درون این محلول قراردهید و بعد از آن لباس‌ها را در ماشین لباسشویی قراردهید و شستشو را شروع کنید تا بوی بد لباس را از بین ببرید.

آویزان کردن روسری و شال:

آویزان کردن شال و روسری‌ها در روی چوب لباسی استفاده از آن را راحت‌تر می‌کند و کمتر چروک می‌شود. می‌توان از انواع آویزهای نردبانی و نظم‌دهنده‌های مخصوص شال و روسری استفاده کرد.برای این کار از چوب لباسی چند پله ای که مخصوص آویزان کردن شال و روسری است استفاده نمایید. در این وضعیت شال و روسری کمتر چروک می‌ شوند و استفاده از آن ها برایتان آسان‌ تر خواهد بود. همچنین می‌توانید آن‌ها را به شکل رول در فضایی که تحت فشار نباشد قرار دهید.

دستورالعمل و نکات شستن شال و روسری زمستانی

روسری ها و شال ها بسیار زیبا و دوست داشتنی هستند.اما اگر اهل مد وفشن باشید می دانید که اگر بخواهید یک روسری یا شال با کیفیت تهیه کنید باید هزینه زیادی بپردازید.با یک اشتباه کوچک ممکن است روسری تان خراب شود و هزینه ای که پرداخت کردید نیز از بین برود.به همین دلیل تصمیم گرفتیم در این مقاله راه و روش شستن شال زمستانی را برای شما شرح دهیم.تا بتوانید شال زمستانی خود را در خانه بشویید و چندین سال آن را استفاده کنید.

نحوه شستن شال زمستانی

در حالی که بعضی از لباسهای ابریشمی طرح دار و ظریف را باید به یک خشکشویی حرفه ای سپرد تا به بهترین نحو شسته شوند،بیشتر روسری ها را می توان به راحتی با دست شست و زیبائی کلاسیک آنها را باز گرداند.برای شستن شال زمستانی هرگز از صابون حمام یا صابون لباسشویی عادی استفاده نکنید.مواد تشکیل دهنده این صابون ها بافت شال و روسری شما را خراب می کند.از مواد شوینده خفیف مانند شوینده پشم استفاده کنید.

اصلا شال زمستانی خود را در ماشین لباسشویی حتی با چرخه آرام نیندازید زیرا تلاطم بیش از حد ممکن است به الیاف آن آسیب برساند.می توانید شال خود را با آب سرد و با دست بشویید.حتی هنگام شستن با دست نیز از مالش بیش از حد خود داری کنید .زیرا این کار الیاف روسری را خراب کرده و از زیبائی آن می کاهد.

اگر روسری شما لکه هایی مانند لک مواد آرایشی یا لک روغن به خود گرفته مواد شوینده ملایم را مستقیما روی لکه بگذارید .با انگشتان ان را بمالید تا مواد شوینده به خورد بافت پارچه برود حداقل ۱۵ دقیقه قبل از شروع شستشو با دست این کار را انجام دهید.اگر رنگ شال یا روسری شما سفید است باید ترکیبی از مایع سفید کننده براق کننده و آب سرد استفاده کنید .شال و یا روسری را به طور کامل در این محلول فرو ببرید و آن را به مدت یک ساعت خیس کنید .بعد از یک ساعت رنگ ان را چک کنید اگر سفید شده بود شستن با دست را شروع کنید.اگر هنوز لک بود این محلول ترکیبی را از نو درست کنید و همین کارها را دوباره تکرار کنید.

ماندگاری از مواردی است که برای ما در زمان خرید شال و روسری بسیار مهم است

ماندگاری از مواردی است که برای ما در زمان خرید شال و روسری بسیار مهم است

چگونه شال و روسری زمستانی را خشک کنیم؟

اگر بافت شال شما خیلی ظریف است از طریق دو حوله خشک روسری را تا آنجا که می توانید خشک کنید.سپس باید آن را در مجاورت هوا قرار دهید تا سریعا و کاملا خشک شود .هیچ وقت شال و روسری را در دستگاه خشک کن اتوماتیک قرار ندهید حتی با دمای کم .هرگز آن را در مجاورت دستگاه های گرمایشی یا زیر نور آفتاب آویزان نکنید چون باعث می شود رنگش کمرنگ شود.خشک کردن سریع روسری ابریشمی در مقابل یک فن برقی باعث می شود براق بماند و چروک نشود و لکه های آب روی آن باقی نماند.

چگونه شال و روسری زمستانی را اتو بکشیم؟

اگر جنس شال و روسری شما از ابریشم است در هنگام اتو کشیدن باید کمی نم دار باشد.آن را از پشت روی میز اتو قرار دهید.یک پارچه تمیز سفید روی آن قرار دهید سپس به آرامی و با دمای متوسط آن را اتو بکشید.

نکاتی برای حفظ زیبایی اولیه شال و روسری 

قبل از اینکه شال را سرتان کنید آرایشتان را کامل کنید.کرم بزنید ، عطر بزنید و بگذارید کاملا خشک شوند. همیشه شال خود را در یک مکان خشک قرار دهید .مطمئن شوید که شال و روسری شما تمیز است.کاغذ هایی که بافت غیر اسیدی دارند را لا به لای روسری های خود قرار دهید .این کار از چروک شدن و تحلیل رفتن بافت آن جلوگیری می کند.

کلام آخر

ماندگاری از مواردی است که برای ما در زمان خرید شال و روسری بسیار مهم است. ماندگاری و حفظ کیفیت شال و روسری تا حد زیادی به مواد شوینده و نحوه شستشو بستگی دارد. بنابراین اگر شال یا روسری ظریفی دارید و نگران هستید موقع شستشو آسیب ببیند پس نکات این مقاله را رعایت نمایید تا شال یا روسری‌تان تا مدت‌ها برایتان ماندگار باشد!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *